logo

18 Aralık 2016

Turgutlu’da Sanayi

Turgutlu’da Sanayi

Toprak sanayi yoğunluk bakımından ülkemizin en büyük üretim bölgesidir. Hammaddenin çok kaliteli olması nedeniyle kalite bakımından ülke çapında ” Turgutlu Tuğlası ” olarak marka oluşturmaktadır. Kurulu fabrikaların üretim kapasitesi, ülke çapında yıllık toprak mamulleri üretiminin yaklaşık %15’ini karşılamaktadır.

Toprak sanayi fabrikalarının yoğunluğu, yan sanayisini de geliştirmiş ve tüm üretim bölgelerine cevap verir hale gelmiştir. Ayrıca üretilen tuğlaların nakliyesi de bir istihdam kolu oluşturmaktadır. Toprak sanayi, yan sanayi, nakliye işlemleri ve endirekt etkilenen bireyler dikkate alındığında nüfusun yarıya yakın bir kısmının geçim kaynağını oluşturmaktadır.

Ekonomik durgunluk nedeniyle, halen kurulu 60 tuğla fabrikasının 10 tanesi tamamen kapalı, 10 tanesi %50 kapasitesi ile çalışmakta olup, kalan kısmının da yıllık ortalama çalışma kapasitesi %20 civarında bulunmaktadır.

Makine ve imalat sanayi konusunda gelişmiş bir alt yapı vardır. Toprak sanayi makineleri, otomotiv yedek parça, redaktör, tarımsal ilaçlama makineleri, makine ve inşaat kalıpları, montaj platformu-atölye grupları ile mekanik ve akülü trans palet imalatı, üretilen makine ürünlerinin başında gelmektedir.

Turgutlu Organize Sanayi Bölgesi

İlçe merkezine 3km mesafede, İzmir-Ankara karayoluna 2.700m cepheli, toplam alanı 162 hektardır. Sanayi parselleri toplam alanı: 1.010.000m2, sosyal-yeşil alan, arıtma-imar yolları vb.: 610.000m2.
Turgutlu I.OSB; İzmir’e 45km, Manisa’ya 26km, Adnan Menderes Hava Limanına 60km, İzmir Serbest Bölgesine 65km, Aliağa Rafineri Limanına 80km, Turgutlu DDY Garı’na 4km mesafede olup, tam bir merkez konumundadır.

Bölgemiz OSB Kuruluş protokolüne göre %88 Turgutlu Belediyesi, %6 Manisa Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, % 6 Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası katılım payından oluşmaktadır.

Bölgedeki tahsis edilmiş 72 parselden 58 katılımcının sektörle dağılımı: gıda 19, makine 28, 4 ambalaj, 2 adet boya, 2 adet cam, 2 adet parke-tuğla, 2 adet sağlık gereçleri, 2 adet yalıtım malzemeleri, 8 adet seramik, 3 adet diğer sektörlerden oluşmaktadır.

1.Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Teşekkül Başkanlığı’nda 02.08.1993 yılında İl Özel İdaresi, Turgutlu Belediyesi ve Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası’nın katılımlarıyla oluşmuştur.02 Ocak 1995 gün ve 22159 Mükerrer sayılı Resmi Gazetede Turgutlu Organize Sanayi Bölgesinin Etüt olarak yatırım programına alındığı ilan edilmiştir. 03 Ekim 1995 tarihinde alternatif saha tespiti, ilgili Bakanlıklarca oluşturulan heyetçe yapılmıştır.

Organize Sanayi Bölgemiz ilçemize 3 km mesafede bulunan SAKIZLI mevkiinde yer almaktadır, 1.Kısım 162 Hektar olup İzmir Ankara Devlet Karayoluna 2700 metre cepheli ve Ankara – İzmir – İstanbul (Manisa) karayolu kesişme noktası karşısındadır. Manisa’ya 26 km, İzmir’e 40 km, Adan Menderes Hava Limanına 60 km, İzmir Serbest Bölgesine 55 km, Aliağa Rafineri Limanı (Petkim/Petro Kimya Tesislerine) 80 km uzaklıktadır. Turgutlu DDY İstasyonuna 5 km mesafede olup Bölgemiz ile Turgutlu İstasy­onu arasında demiryolu bağlantısı sağlan­mak üzere TCDD Genel Müdürlüğü İzmir 3.Bölge Müdürlüğünce İltisak hattı projesi yapılmış bu konuda çalışmalar devam etmektedir. Bölgenin demiryolu bağlantısına ve doğalgaza kavuşmasıyla birlikte yatırımcı firmalar açısından daha da büyük bir cazibe merkezi haline geldiği görülmektedir.

Bölgemizdeki parsel alanları 4000 m2 den başlayarak 7000–10000–20000–30000–40000 m2 ve daha büyük olmaktadır. Sanayi parsel­leri toplamı 1.010.000 m2 dir. Sosyal donatı alanları, arıtma tesisi alanı, yeşil alan, sağlık koruma bandı ve imar yolları toplamı 610 000 m2 dir. Organize Sanayi Bölgemiz sahip olduğu coğrafi konum ve İzmir ‘in banliyösü olması nedeniyle ihracat köprüsü duru­mundadır.

Organize Sanayi Bölgesi’ne yakın ve çok gelişmiş Küçük Sanayi sitesi mevcuttur. Bölgemiz Karma OSB’dir. Bölgemizde farklı sanayi iş kollarında üretim yapan tesisler yer almaktadır. BOTAŞ ile yapılan özleşme sonucunda 2003 yılından beri Bölge içindeki Tesislere Doğalgaz verilmektedir.

Genel olarak bakıldığında Turgutlu “Esnafkent” görünümüyle gün geçtikçe sanayi yatırımlarının arttığı bir ilçemizdir. Mevcut sanayi yapısı içerisinde tarımsal sanayi önemli bir yere sahiptir.

Turgutlu Tuğla Ve Kiremit Sanayi

İlçemizdeki Tuğla ve Kiremit fabrikaları yoğunluk bakımından ülkemizin en büyük üretim bölgesini oluşturmaktadır. Turgutlu’da toprak sanayi hammaddesinin çok kaliteli olması nedeniyle en kaliteli tuğla çeşitleri ilçemizde üretilmektedir. Üretilen tuğlalar kalite bakımından tüm ülke çapında “Turgutlu Tuğlası” olarak adeta bir marka oluşturmaktadır.

Turgutlu’da yoğun olarak bulunan tuğla ve kiremit fabrikaları ilçemizin en önemli sanayii durumunda olup, emek-yoğun bir yapıya sahip olan toprak sanayi sektörü ilçenin başlıca geçim kaynağını oluşturmaktadır. Tuğla ve kiremit fabrikalarının yoğun olarak bulunması toprak yan sanayini de geliştirmiş ve Türkiye’deki tüm üretim bölgelerine cevap verir hale gelmiştir. Ayrıca üretilen tuğlaların nakliyesi de bir istihdam kolu oluşturmaktadır. Toprak sanayi ve yan sanayi çalışanları ile nakliye sektöründe çalışanlar ayrıca endirekt etkilenen bireyler dikkate alındığında Turgutlu nüfusunun yarıya yakın bir kısmı karşımıza çıkmakta ve bu tabloda toprak sanayinin Turgutlu açısından önemini net olarak göstermektedir.

İlçemizde halen 39 adet tuğla fabrikası bulunmakta ve bunların 2 tanesi tamamen kapalı, kalan 37 tanesi üretime devam etmektedir. Çalışan firmaların 26 tanesi ‘’Turgutlu Tuğla ve Kiremit Sanayicileri Derneği’’ üyesidir.

Kaynak: Turgutlu Tuğla ve Kiremit Sanayicileri Derneği

49 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?

*