logo

Turgutlu’da Bitki Örtüsü

Turgutlu’da Bitki  Örtüsü

Turgutlu’da yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçen Akdeniz iklimi egemendir. Turgutlu ve çevresindeki bitki örtüsü, Akdeniz ikliminin etkisine bağlı olarak gelişmiştir. Bölgenin karakteristik bitkisi kızılçamdır.


İlçemizde yüzyıllar boyunca süren tahripler, bugünkü bitki topluluklarının doğal yayılışını ve kompozisyonunu değiştirmiştir.


Gediz Graben tabanından yüksek kesimlere doğru, bitki örtüsünün basamaklı bir yapı oluşturur. Ova tabanından itibaren garip, maki, kızılçam ve karaçam toplulukları yüksekliğe bağlı olarak ortaya çıkar.

 

 

Dağların yüksek kesimleri ormanlıktır. Dağlık kısım ve engebeli arazi, kızılçam, karaçam ve 25 çeşit meşe ile diğer Akdeniz Bölgesi karakteristiği gösteren bitki örtüsü ile kaplıdır.

Bunun 4.700 hektarı baltalık ormandır. Orman alanları; kızılçam koru ormanı 12.279-ha, karaçam koru ormanı 2.321-ha, koruma alanları 3.475-ha, meşe baltalık ormanı 5.551-ha, açıklı alanlar 47.358-ha vb. dâhil olmak üzere Toplam 76.581ha’dir.


İlçenin ormanları güneydeki Çatma, Dümen ve Çoban dede dağlarının kuzey meyillerini kaplar. Aynı şekilde kuzeyde bulunan Çal Dağının güney eteklerinde de orman bulunmaktadır.

Çatma ve Dümen Dağındaki ormanlar daha çok meşe ağaçlarından, Çoban dede ve Çaldağı ormanları ise çam ağaçlarından oluşmaktadır. Ormanlar daha çok koru görünümündedir.

En verimli ormanlar Çoban dede tepesinin doğusundaki İspiroğlu ile aynı tepenin kuzeyinde bulunan Karlık’ta yer alan karaçam ormanlarıdır.

32 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

*

BENZER HABERLER

Coğrafi Yapı
Turgutlu Haritaları

Turgutlu Haritaları

Coğrafi Yapı
Turgutlu Jeolojik Yapı

Turgutlu Jeolojik Yapı

Coğrafi Yapı
Turgutlu’da Akarsular

Turgutlu’da Akarsular

Coğrafi Yapı
Turgutlu’da İklim

Turgutlu’da İklim