logo

Turgutlu’da İklim

Turgutlu’da İklim

Turgutlu ilçemiz, Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Bu iklimin etkisine bağlı olarak, yazlar sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçmektedir.

Kar yağışı ve donma olayları nadir olarak gerçekleşmektedir. Kasım ayından itibaren ortaya çıkan don olaylı günler, Ocak ayında 9,2 gün ile en yüksek seviyeye ulaşmaktadır. Mart ayında 2,2 gün olan donlu günler sayısı Nisan ayında bir günü bulmasa bile donlu günlere rastlanmaktadır. Ortalama donlu gün sayısı 22 ila 26 gün arasında değişmektedir.

Dağlar doğu-batı doğrultusunda uzandığı için denizden gelen nemli ve ılıman hava kütleleri iç kesimlere kadar sokulmaktadır.

Nadiren yaşanan kar yağışından

Gediz ova tabanı ile Bozdağlar ve Çal dağının yüksek kesimleri arasında 1000 metreyi geçen yükselti farkı bulunur. Bu nedenle Ova tabanı ile dağlık kesimler arasında iklim açısından büyük farklılık yaşanır. Alçak kesimlerde kar yağışları nadiren görülürken, Bozdağların eteklerinde bulunan Baktırlı gibi yüksek alanlarda kar yağışlarına rastlanmaktadır. Turgutlu ve çevresinde kar yağışlı gün sayısı yılda ortalama 2,5 gün kadardır. Bozdağların eteklerinde kurulu bulunan Baktırlı gibi alanlarda kar yağışlı gün sayısı artmaktadır.

Yıllık ortalama güneşlenme süresi 7 saat civarındadır. Ocak ayından itibaren güneşlenme süresi artarak Temmuz ayında 11 saatin üstüne çıkar. Güneşlenme süresi Temmuz ayından sonra düşmeye başlayarak,  Aralık ayında en düşük seviyeye ulaşır. Aralık ayında 3 saat civarında gerçekleşir.

Yıllık ortalama sıcaklık 17°C civarındadır. En düşük sıcaklık ortalaması 3°C, en yüksek sıcaklık ortalaması 31°C olarak gerçekleşmektedir. En yüksek sıcaklık Temmuz’da 44. 9°C olarak (6 Temmuz 2000) tespit edilmiştir.  En düşük sıcaklık değeri -10°C  (15 Şubat 2004) olarak ölçülmüştür.

Günlük rüzgâr verileri incelendiğinde, en yüksek frekans (% 30) batı sektörlü rüzgârlara aittir. Bunun ardından güneybatı ve kuzeybatı yönlü hava akımları gelir.  

Mayıs – Ekim arasında sisli günlere pek rastlanmaz. Aralık ayı 2,7 gün ile en fazla, Mart ayı ise 0,1 gün ile en az sis olayının yaşandığı ayladır.

Yıllık ortalama bağıl nem % 60 civarındadır. Bağıl nem yıl içinde en yüksek değerlere %70–75) Aralık ve Ocak (kış) aylarında, en düşük değerler ise (%44–49)  Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında (yaz ayları) rastlanmaktadır.

Bulutluluk değerleri genel olarak düşüktür. Kış aylarında 5,3 ile 6,4 arası, ilkbaharda 3,6 ile 5,3 arasında yer alan bulutluluk değerleri, yaz aylarında (Ağustos) 1,1. gibi oldukça düşük değerlere ulaşmaktadır.

Turgutlu’da Kasım ve Şubat aylarında düşen yağış miktarları birbirine yakındır.  Kasım ayında başlayan yağış miktarındaki artış şubat ayına kadar devam etmektedir. Mayıs’tan itibaren azalan yağış miktarları Ağustos ayında en düşük seviyeye ulaşır. Yaza girildiğinde bölge kuru hava kütlelerinin etkisi altına girmektedir. Yıllık yağış ortalaması 660–670 mm. düzeyindedir.

27 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?

*

BENZER HABERLER

Coğrafi Yapı
Turgutlu Haritaları

Turgutlu Haritaları

Coğrafi Yapı
Turgutlu Jeolojik Yapı

Turgutlu Jeolojik Yapı

Coğrafi Yapı
Turgutlu’da Akarsular

Turgutlu’da Akarsular