logo

Turgutlu’nun Coğrafi Konumu

Turgutlu’nun Coğrafi Konumu

Turgutlu’nun Coğrafi Konumu

Manisa İlimize bağlı olan Turgutlu İlçemiz  38°38– 38°18 Kuzey enlemleri ile 27°52– 27°36 doğu boylamları arasında kalmaktadır.  Ege Denizinin 55 km doğusunda bulunmaktadır. Yüzölçümü ise 530 km’dir.

Turgutlu Manisa ilinin güneydoğusunda yer almakta ve Manisa il merkezinin güneydoğusunda yer alan Turgutlu; doğusunda Ahmetli, batısında Manisa il merkezi ve Kemalpaşa (İzmir), güneyinde Bayındır (İzmir), güneybatısında Ödemiş (İzmir) ve kuzeyinde Saruhanlı ilçesi toprakları ile çevrilidir. Şehir merkezinin ortalama yükseltisi 75 metre civarında olup Gediz Grabeninin saha içerisinde kalan kısmında yükselti 50 metreye kadar düşer.

 

Kuzeyde Gediz Nehri, güneyde Irlamaz Çayı, batıda Nif Çayı ve doğuda Karacalı Çayı bulunmaktadır. Ayrıca Ahmetli Deresi, Akçapınar Deresi, Karacalı Deresi ve Irlamaz Deresi gibi küçük çaylar da mevcuttur. İlçemiz Gediz Vadisi üzerinde kurulmuştur.

Gediz Nehri İlçeyi doğudan batıya doğru kat etmektedir. Etrafında verimli tarım alanları vardır. Kuzey ve güneyi dağlık, engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Kuzeyinde Aysekiz Tepesi (Çal Dağı 1034 m.), güneyinde ise Bozdağların devamı olan Çatma Dağı (1337 m.) vardır. Bu dağların doğu tarafına doğru Dümentepe (1280 m.), Çobandede (1168 m.), Karlıktepe (1000 m.), Çal Dağı (1181 m.); Kemalpaşa – Bayındır – Turgutlu sınırında ise Akçaoluk (1220 m.) dağları vardır.

Bayındır ile çevrilidir. İlçe merkezimizin güneyinden geçen ve yurdumuzun batısını İç Anadolu ve Akdeniz’e bağlayan E–23 karayolu ile İlçe merkezimizin kuzeyinden geçen İzmir-Uşak-Afyon demiryolu ilçemizin önemli bir ulaşım hattı olmasını sağlamaktadır.

Turgutlu, İzmir limanının art bölgesindeki mevcut besleme alanı ile yurdumuzun diğer alanlarındaki mal ve hizmetlerin bu limana ulaştırıldığı çok önemli bir konuma sahiptir.

79 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

*

BENZER HABERLER

Coğrafi Yapı
Turgutlu Haritaları

Turgutlu Haritaları

Coğrafi Yapı
Turgutlu Jeolojik Yapı

Turgutlu Jeolojik Yapı

Coğrafi Yapı
Turgutlu’da Akarsular

Turgutlu’da Akarsular

Coğrafi Yapı
Turgutlu’da İklim

Turgutlu’da İklim